Ministrica Vučković obišla gradilište RCGO-a Piškornica
- Napisao/la Irena Pomper
- Objavljeno u Vijesti
- veličina pisma smanji veličinu pisma uvečaj veličinu pisma
- Ispis
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković posjetila je Koprivničko-križevačku županiju, gdje se sastala sa županom Tomislavom Golubićem. U županijskoj upravi održan je radni sastanak na temu primjene održivog sustava gospodarenja otpadom na području županije, s posebnim naglaskom na Regionalni centar za gospodarenje otpadom Piškornica, a bilo je riječi o aktualnom stanju projekta i financijskim aspektima. Uz župana i ministricu, sastanku su prisustvovali i predstavnici ministarstva i županije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, RCGO Piškornica i ostali. Nakon sastanka, obišli su gradilište RCGO-a Piškornica gdje su se upoznali s tijekom i dinamikom radova, a direktor RCGO-a Piškornica Mladen Ružman, pritom je istaknuo kako je projekt u visokoj fazi realizacije te da su radovi trenutno na približno 50 posto ugovorene vrijednosti, koja iznosi 89 milijuna eura. „Početak probnog rada centra planiran je krajem prvog ili početkom drugog kvartala iduće godine, dok se završetak i puštanje centra u puni pogon očekuje krajem 2027. godine. Ova dinamika osigurava nam da na sjeverozapadu Hrvatske, uključujući i Bjelovarsko-bilogorsku županiju, koja bi se sustavu centra trebala priključiti 2030. godine, imamo obradu miješanog komunalnog otpada što je jedan od bitnih ciljeva cijele Hrvatske“, pojasnio je Ružman. Župan Golubić izrazio je zadovoljstvo vidljivim napretkom radova te rekao: „Uvjeren sam da će do kraja 2027., a eventualno početkom 2028. godine, ovaj regionalni centar biti u funkciji i raditi svoj posao”. Ministrica Vučković pohvalila je dosadašnji napredak projekta te naglasila njegov strateški značaj za Hrvatsku. „Napredak koji je ostvaren u odnosu na prošlu godinu doista je impresivan. Piškornica je jedan od najvećih i najvrjednijih strateških projekata gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, ukupne vrijednosti gotovo 150 milijuna eura s PDV-om. Prošle godine potpisali smo najvažniji dio ugovora o financiranju i potrebne dodatke, osigurali smo i europski udio, kao i dio ministarstva, a naposljetku i Fonda. Pri tome smo vodili računa o mogućnostima osnivača i financijskim izazovima centra. Uz to smo uspostavili novi model suradnje koji se odnosi na kredit Hrvatske banke za obnovu i razvoj“, poručila je ministrica.
facebook.com/vtvtelevizija
youtube.com/@vtv_televizija
Kontakt
RSS